Przejdź do treści

Obłóczyny i tonsura w Zaitzkofen

Bp Bernard Tissier de Mallerais błogosławi kleryków po zakończeniu ceremonii obłóczyn i tonsury

2 lutego, w święto Oczyszczenia Najświętszej Panny Maryi, 20 alumnów Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen otrzymało sutanny, a siedmiu kolejnych – tonsurę, będącą widzialnym znakiem przynależności do stanu duchownego.

Obrzęd obłóczyn poprzedziły uroczyste poświęcenie świec i procesja. Z powodu ogromnej liczby wiernych w seminaryjnym kościele trzeba było dostawić dodatkowe ławki. Wśród nowych seminarzystów, którzy przybrali sutanny, dziewięciu pochodzi z Polski, zaś pozostali z Austrii, Chorwacji, Danii, Holandii, Niemiec i Węgier; tonsurę otrzymali dwaj Polacy, dwaj Niemcy, Białorusin, Holender oraz Węgier.

Czy konieczność noszenia sutanny może być przeszkodą dla powołania? Wprost przeciwnie! W swoim kazaniu bp Bernard Tissier de Mallerais wskazał na znany fakt, że widok sutanny nie tylko wzbudza zainteresowanie, ale także, wyróżniając z otoczenia noszącego ją kapłana, ułatwia potrzebującym kontakt z nim. Sutanna jest dziś pilnie potrzebna światu, który wyzbył się wiary. Słowa, które biskup skierował do duchowieństwa, były radosne i zarazem podniosłe: ci, którym w tym dniu udzielono sutanny lub tonsury, nie należą już do samych siebie, lecz do Kościoła. Zarówno jedni, jak i drudzy winni rozmyślać nad tajemnicą święta Oczyszczenia: podobnie jak Dzieciątko Jezus, tak i oni zostali ofiarowani Panu w świątyni. Bogu niech będą dzięki!

Módlmy się o nowe powołania oraz za seminarzystów, zwłaszcza tych pochodzących w Polski, których obecnie jest w Zaitzkofen 15. Panie, daj nam wielu świętych kapłanów! Panie, daj nam wiele świętych powołań zakonnych – i spraw łaskawie, aby ci, którzy poszli za głosem Twego powołania, nigdy nie zeszli z drogi wiary!

Skip to content