Przejdź do treści

Żywot pełen poświęcenia. Pożegnanie br. Frydolina FSSPX

Ceremonie pogrzebowe br. Frydolina FSSPX

W zeszłą środę na cmentarzu Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaiztkofen spoczął br. Frydolin FSSPX. Ten wieloletni członek Bractwa zmarł w sobotę 11 marca w domu starców św. Józefa w Weihungszell.

Ks. Burkhard Kaldenbach FSSPX, zarządca domu, odprawił uroczystą Mszę żałobną za duszę zmarłego; asystowali mu ks. Henryk Mörgeli FSSPX, przyjaciel zmarłego, i ks. Gerard Heumesser FSSPX, asystent przełożonego dystryktu Niemiec, a służyli bracia Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Ks. Kaldenbach podkreślił w kazaniu, że każdy członek Bractwa jest duchowym krewnym pozostałych. To wielka łaska mieć tak liczną rodzinę, zjednoczoną dążeniem ku świętości!

Brat Frydolin urodził się w 1931 r., a jego ziemski żywot kaznodzieja podsumował jednym słowem: służba. Choć w młodości Frydolin z powodzeniem uprawiał dochodowy zawód świecki, to jednak zapragnął wieść żywot na sposób duchowny. Rozpoczął go u benedyktynów w Uznach, skąd przeszedł do Domu Generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, początkowo w Rickenbach, później w Menzingen. Pierwsze śluby złożył w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Maryi roku Pańskiego 1991, zaś śluby wieczyste – w święto św. Michała Archanioła dekadę później. Nieustannie starał się odnawiać poczynione śluby, żyć nimi nawet w trudach i cierpieniach starości.

Rankiem w dniu śmierci br. Frydolin wysłuchał Mszy św., którą tak bardzo kochał, i przyjął Komunię św.; pół godziny przed śmiercią dostąpił łaski wyspowiadania się, a pokutę odprawił razem ze swoim spowiednikiem – tak oto Pan Bóg odwdzięczył się br. Frydolinowi za jego wierność i poświęcenie. Niechaj Matka Boża Nieustającej Pomocy, której wizerunek zawsze towarzyszył Jej słudze na życiowej drodze, wstawia się za zmarłym u wszechmogącego Boga.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci; niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Skip to content