Przejdź do treści

USA: Konsekracja nowego kościoła w St. Marys

Bp Bernard Fellay namaszcza mensę w głównym ołtarzu nowego kościoła w St. Marys

Habemus ecclesiam! Pośród nas stanął dom Pański! Po 45 latach odprawiania Mszy św. w lekcyjnych salach, przerobionym refektarzu i audytorium, przeorat Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (FSSPX) mieszczący się w lokalach uczelni St. Marys Academy and College zyskał wreszcie swój własny kościół. Wielu katolików mieszkających w St. Marys i okolicach od dekad czekało na ten dzień. Choć jest to największy w Stanach Zjednoczonych ośrodek życia duchowego katolików korzystających z duszpasterstwa kapłanów Bractwa św. Piusa X, od czasu swojego przybycia do miejscowości St. Marys w stanie Kansas w 1978 r. Bractwo nie posiadało tam własnego kościoła.

Wśród zgromadzonych na uroczystości panowała atmosfera radosnej powagi. Zarówno duchowni, jak i świeccy podziwiali wspaniałą świątynię, wzniesioną na wzgórzach Kansas. Jak powiedział na kazaniu bp Bernard Fellay, „wiara przeniosła tę wspaniałą górę”. „Jakaż to ogromna radość otrzymać od Pana Boga nowy kościół” – mówił. – „I jeszcze taki kościół… Jakaż manifestacja wiary!”.

Biskup Fellay dokonał konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w obecności 120 kapłanów, braci i seminarzystów oraz kilkudziesięciu sióstr Bractwa. W uroczystości wzięło udział także blisko 3000 wiernych – niektórzy z nich przybyli aż z Anglii i Australii – a prawie drugie tyle oglądało uroczystość na żywo przez Internet. Ze znaczenia konsekracji nowego kościoła zdają sobie sprawę nie tylko mieszkańcy St. Mary’s, ale także katolicy na całym świecie.

Można zadać sobie pytanie, skąd tak wielkie zainteresowanie jedną świątynią pośrodku stanu Kansas? I jak Bractwo może sobie pozwolić na tak wspaniały kościół? „[Takie kościoły] – odpowiedział biskup Fellay – powstają nie tyle dzięki pieniądzom, co dzięki wiernym, którzy mają wiarę. Są to dzieła wiary. Ludzie są utwierdzeni w swojej wierze, przekonani o obowiązku wielbienia Boga. Taka wiara będzie góry przenosić”.

Biskup Fellay dostrzegł nieopisaną radość mieszkańców St. Marys i okolic z powstania nowego kościoła. Przerósł on wizję o. Hektora Bolduca, pierwszego rektora uczelni w St. Marys, który podjął wstępną decyzję o odbudowie kościoła Niepokalanej po tym, jak krótko po przejęciu nieruchomości przez Bractwo św. Piusa X wcześniejszy kościół spłonął. Dzisiejsza konsekracja potwierdziła nadzieję abp. Marcelego Lefebvre’a, który zauważył w St. Marys promień nadziei na przyszłość Kościoła katolickiego w Ameryce. Smutek odczuwany z powodu utraty pierwszego kościoła zamienił się w wielką radość. 3 maja 2023 r. zostanie zapamiętany jako dzień cudów, szczęścia i dziękczynienia.

„Ale nasze szczęście jest znacznie głębsze” – powiedział bp Fellay. „Ten fakt jest również związany z wiarą. Cóż takiego czynimy? Cóż takiego urzeczywistnia ta ceremonia? Śpiewaliśmy: «oto brama nieba i dom Boży»”. Jak zauważył, ten kościół wprowadza świeckich do nieba; jego powstanie jest jak „otwarcie nowego okna lub nowej bramy do nieba”. W podobny sposób – dodał bp Fellay – w tym kościele „niebo styka się z ziemią”.
Skip to content