Przejdź do treści

Bawaria: Święcenia wyższe w seminarium FSSPX w Zaitzkofen

Konsekrator, bp Alfons de Galarreta, zwraca się do kandydatów do święceń

24 czerwca, w święto Narodzenia św. Jana Chrzciciela, dwóch subdiakonów i dwóch diakonów przyjęło święcenia z rąk bp. Alfonsa de Galarreta w Zaitzkofen. Neoprezbiterzy to Polak i Ukrainiec, zaś nowo wyświęceni diakoni pochodzą z Austrii i Federacji Rosyjskiej.

Kapłan to pośrednik między Bogiem a ludźmi; oddaje Bogu cześć, składa ofiary i przedstawia Mu potrzeby wiernych. W ten sposób, w bardzo osobistym charakterze, uczestniczy w życiu Chrystusa i dziełach tego Boga-człowieka i pośrednika par excellence. Bp de Galaretta podkreślił podczas kazania, że kapłan ma starać się naśladować nie tylko naszego Pana, Jezusa Chrystusa, ale także Najświętszą Maryję Pannę, Jego i naszą (wedle porządku łaski) Matkę, Wszechpośredniczkę łask.

Następnie, w obecności licznie przybyłych wiernych, święcenia diakonatu przyjęli subdiakoni Mikołaj Rumpel FSSPX i Demetriusz Iwanienko FSSPX, a prezbiteratu – diakoni Michał Frej FSSPX i Bazyli Pilipiec FSSJK. Przybycie dk. Pilipca było niepewne z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jednak dzięki Bogu, do którego prośby kierowała wspólnota seminaryjna oraz wierni, mogło się ostatecznie ziścić.

W niedzielny poranek obaj neoprezbiterzy celebrowali swoje prymicyjne Msze św. Jedna z nich została odprawiona w obrządku bizantyjskim (w którym językiem liturgicznym jest cerkiewnosłowiański), bowiem ks. Pilipiec został wyświęcony dla Bractwa św. Jozafata, posługującego się jednym z rytów wschodnich. W tym dniu sumę odprawił ks. Paschalis Schreiber FSSPX, regens seminarium w Zaitzkofen, obchodzący ćwierćwiecze posługi kapłańskiej. Podczas liturgii w sposób szczególny dziękował Bogu za możliwość sprawowania tak ważnego i owocnego apostolatu formacji kapłanów.
Skip to content