Przejdź do treści

IX piesza pielgrzymka do Matemblewa

Pielgrzymi ruszają w drogę

W dniu 27 maja 2023 r. trójmiejscy wierni wzięli udział w dorocznej pielgrzymce z gdyńskiego przeoratu do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie, gdzie znajduje się XVIII-wieczna figura upamiętniająca miejsce objawień.

Dzień rozpoczął się od Mszy św., odprawionej przez ks. Krzysztofa Gołębiewskiego FSSPX. Podczas kazania – nawiązując do figury Matki Bożej Brzemiennej w matemblewskim sanktuarium – zachęcił słuchaczy do naśladowania Pana Jezusa, opisując wielką tajemnicę związku łączącego Najświętszą Maryję Pannę z Jej boskim Synem, Ich wzajemną zależność i głębię relacji. Z jednej strony nasz Pan, będąc Bogiem, w swojej wszechmocy cały czas utrzymuje Niepokalaną w istnieniu, ale z drugiej strony, jako dziecko, był przecież od Niej całkowicie zależny. Zbawiciel pragnął jednak tej zależności, chcąc ją postawić za wzór naszej więzi z Nią.

O godzinie 9:30 grupa blisko 80 osób, przy sporej nadreprezentacji dzieci i młodzieży, wyruszyła spod gdyńskiego kościoła. Trasa prowadziła przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, gdzie pielgrzymi mogli cieszyć się odosobnieniem i chłodem lasu. Przez większość drogi modlili się na różańcu lub śpiewali piękne pieśni do Maryi, naszej Matki. Około godziny 15, po przejściu prawie 20 kilometrów, dotarli wreszcie do sanktuarium, gdzie na kolanach odśpiewali Litanię loretańską i odmówili modlitwę do Matki Bożej Matemblewskiej.

Skip to content