Przejdź do treści

Francja: Welacja w klasztorze karmelitańskim w Eynesse

Ks. Karol Stehlin i o. Tomasz modlą się podczas ceremonii nałożenia welonu s. Teresie od Niepokalanego Serca Maryi

8 września 2015 r. siostra Teresa od Niepokalanego Serca Maryi rozpoczęła nowicjat w żeńskim tradycyjnym karmelu ścisłej obserwancji pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Eynesse we francuskiej Akwitanii. Po ośmiu latach, 26 sierpnia br., w święto Matki Bożej Częstochowskiej, s. Teresa złożyła śluby wieczyste, a 8 września – w święto Narodzenia NMPanny – otrzymała czarny welon w miejsce dotychczasowego białego.

Głównym celebransem podczas tej uroczystości był ks. Karol Stehlin FSSPX, któremu asystowali o. Tomasz OP oraz kapelan sióstr. Ceremonię rozpoczęła Msza św., przed którą odśpiewano hymn Veni Creator. Podczas kazania (wygłoszonego po Mszy św. po francusku i po polsku) ks. Stehlin porównał życie zakonnicy do ukrytego życia Matki Bożej. Mówił, że to Ona rodzi powołania i to Ona jest prawdziwym odbiciem Chrystusa; podobnie i siostra ma być ikoną Zbawiciela. Kaznodzieja omówił następnie symbolikę białego i czarnego welonu. Kolor biały to radość, życie, czystość; natomiast kolor czarny wyraża pokutę, cierpienie i śmierć dla świata, czyli dobrowolne odcięcie się od niego, żeby w ten sposób pomagać w dziele zbawienia dusz.

Podniosła ceremonia nałożenia welonu (jej przebieg został szczegółowo opisany w dołączonym pliku PDF) zakończyła się śpiewem Bogurodzicy, po czym zgromadzeni przeszli do rozmównicy, żeby porozmawiać z s. Teresą, której głowę zdobił wieniec z białych róż.

Skip to content