W styczniu 1967 r., w okresie posoborowego chaosu, we Francji ukazał się pierwszy numer „Courrier de Rome”, miesięcznika założonego z myślą o obronie katolickiej prawdy przed błędami głoszonymi na wszystkich poziomach hierarchii kościelnej. W 1988 r. rozpoczęto wydawanie książek poświęconych teologii, duchowości, kryzysowi w Kościele, wolnomularstwu itp.; do tej pory opublikowano około pół setki tytułów. W 1994 r. redakcja „Courrier de Rome” zorganizowała swoje pierwsze międzynarodowe sympozjum teologiczne; w styczniu br. odbyło się kolejne, już siedemnaste.
XVII Międzynarodowe Sympozjum Teologiczne, zorganizowane przez „Courrier de Rome” we współpracy z DICI, agencją informacyjną Bractwa św. Piusa X, odbyło się 13 stycznia br. w Paryżu, w krypcie kaplicy Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych. Sympozjum nosiło tytuł Synodalność czy rzymskość? Oto jest pytanie!, a tytuły poszczególnych wystąpień brzmiały:
- Wpływ niemieckiej drogi synodalnej na Synod Rzymski
- Synodalność – od idei do rzeczywistości
- Kardynałowie i biskupi krytykują synodalność
- Nowe prawo kanoniczne, koń trojański synodalnej rewolucji
- Papiestwo zagrożone przez synod
- Bractwo św. Piusa X a „Kościół synodalny”
Autorem odczytu zamykającego kongres był ks. Dawid Pagliarani FSSPX, a jego wystąpienie w polskim tłumaczeniu prezentujemy poniżej w pliku PDF.
Fiducia supplicans: Kościół synodalny – słuchający świata, ale głuchy na słowo Boże