Przejdź do treści

Katowice: Poświęcenie kaplicy

Pierwszą Mszę św. w nowej kaplicy pw. św. Jacka w Katowicach odprawił ks. Hubert Kuszpa FSSPX

22 marca, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, w Katowicach została poświęcona kaplica pw. św. Jacka Odrowąża. Znalezienie nowego i większego miejsca na odprawianie Mszy św. w aglomeracji śląskiej stało się konieczne z uwagi na rosnącą grupę wiernych, korzystających z posługi kapłanów Bractwa św. Piusa X.

Wielkość kaplicy w Chorzowie już od dłuższego czasu była niewystarczająca i gdyby nie nowo powstałe kaplice w Opolu, Bielsku-Białej, Bukowcu i Częstochowie oraz misja w Jastrzębiu, to wierni już dawno po prostu by się w niej nie pomieścili. Ten narastający problem miała rozwiązać budowa nowej kaplicy w Świętochłowicach; niestety, brak pozwoleń administracji samorządowej i ciągnące się korowody w urzędach wymusiły wstrzymanie prac. Postanowiono zatem znaleźć nowe miejsce na kaplicę, a wybór przełożonych padł na obszerny lokal przy ulicy Uniczowskiej 13 w Katowicach. Część przeznaczona na kaplicę ma około 300 m2, dodatkowo na zakrystię i inne pomieszczenia jest do dyspozycji jeszcze 130 m2. Nieopodal znajduje się przystanek autobusowy, a w odległości około 10 minut – stacja kolejowa Katowice Podlesie.

Po spotkaniu organizacyjnym, które miało miejsce 7 marca, pod nadzorem odpowiedzialnego za kaplicę w Chorzowie ks. Antoniego Myślińskiego FSSPX rozpoczęły się prace adaptacyjne, które wielu wiernych wykonywało nawet po nocach, żeby zdążyć ze wszystkim przed dniem wyznaczonym na poświęcenie nowej kaplicy. W tym krótkim czasie powstały gradusy ołtarzowe i dwa konfesjonały, odrestaurowano ławki, a nawet przygotowano nagłośnienie! Ogromny wysiłek włożyły też wierne, które jeszcze rano w dzień poświęcenia starannie wysprzątały całe pomieszczenie. Z Bożą pomocą wszystkie najważniejsze prace udało się ukończyć na czas.

22 marca około godziny 19:00 z zakrystii w kierunku głównego wejścia, przed którym na zewnątrz oczekiwali wierni, wyruszyła procesja. Na jej czele kroczył ministrant z krzyżem, następnie szli ministranci z akolitkami i bez, ceremoniarz, ministrant z wodą święconą; pochód zamykał ks. Hubert Kuszpa FSSPX. Przy wejściu do kaplicy kapłan odmówił modlitwę Actiones nostras, a po niej kantorzy rozpoczęli śpiew Psalmu 50. z antyfoną Asperges me. Po zakończonej modlitwie ks. Kuszpa skropił drzwi kaplicy i jej zewnętrzną część, a po kolejnych modlitwach procesja wraz z wiernymi weszła do środka, gdzie kantorzy poprowadzili śpiew Litanii do wszystkich świętych. Po jej zakończeniu nastąpiła oracja poprzedzona wezwaniem Flectamus, a po intonacji Deus, in adiutorium meum intende kapłan z ceremoniarzem i ministrantem obszedł całą kaplicę, święcąc jej wewnętrzne ściany, podczas gdy kantorzy odśpiewali kolejne psalmy. Po poświęceniu kaplicy kapłan wrócił do zakrystii przebrać się do pierwszej w tym miejscu Mszy św., a ministranci przygotowywali ołtarz.

„Moi drodzy, należy Wam się wielkie Bóg zapłać!” – tymi słowami zwrócił się do zebranych przed kazaniem ks. Kuszpa. Dziękował wiernym za włożony trud i środki, które przyczyniły się do powstania kolejnego miejsca, w którym będzie można odprawiać Mszę Świętą wszech czasów. Wyjaśnił też pokrótce złożoność spraw związanych z budową w Świętochłowicach. Kazanie poświęcił Najświętszej Ofiarze, dla której bezkrwawego odnawiania służą wszystkie kaplice Bractwa.

* * *

Dzięki temu, że nowe miejsce kultu Bożego może pomieścić nawet 400 osób, w niedziele i święta kapłani będą w nim odprawiali dwie, a nie jak dotychczas w Chorzowie trzy Msze św., co ułatwi apostolat w innych kaplicach i misjach w regionie, a także pozwoli na większe weń zaangażowanie. Z tego powodu śmiało można powiedzieć, że poświęcenie nowej kaplicy w Katowicach to bardzo ważny krok na drodze rozwoju apostolatu Bractwa św. Piusa X w Polsce.

Skip to content