Przejdź do treści

Szwajcaria: Półwiecze zgromadzenia Sióstr Bractwa św. Piusa X

Cała kongregacja Sióstr Bractwa św. Piusa X przed kościołem seminaryjnym w Ecône

W sobotę 13 kwietnia, w kościele Seminarium św. Piusa X w Ecône ks. Dawid Pagliarani FSSPX, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, odprawił Mszę św. dziękczynną z okazji 50. rocznicy założenia zgromadzenia Sióstr Bractwa św. Piusa X. Na uroczystościach były obecne prawie wszystkie spośród ponad 200 sióstr tego zakonu.

O siostrach Bractwa św. Piusa X pisaliśmy niejeden raz i do tych artykułów odsyłamy teraz naszych Czytelników. Przypomnimy tylko, że zgromadzenie Sióstr Bractwa św. Piusa X – których nie należy mylić z oblatkami Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X! – zostało założone w 1974 r. przez abp. Marcelego Lefebvre’a, żeby wspierać apostolat Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Pierwszą przełożoną była rodzona siostra Arcybiskupa, m. Maria Gabriela.

Siostry Bractwa poświęcają się Bogu poprzez trzy śluby: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, składane po trwającej dwa i pół roku formacji w jednym z czterech nowicjatów, mieszczących się w Argentynie, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Zgromadzenie sióstr składa się z 30 wspólnot w dziesięciu krajach: Argentynie, Australii, Belgii, Dominikanie, Francji, Gabonie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Włoszech; obecnie są w nim trzy siostry z Polski: profeska s. Maria Julianna oraz dwie nowicjuszki, s. Maria Kazimiera i s. Maria Izydora.

Źródło

Skip to content