Przejdź do treści

Relacja z pielgrzymki do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Pielgrzymi na trasie

W dniach 3 i 4 maja br. odbyła się pierwsza pielgrzymka wiernych poznańskiej kaplicy FSSPX pw. św. Józefa do sanktuarium tego świętego w Kaliszu. Rozpoczęła się odprawioną w Poznaniu uroczystą Mszą św. ku czci NMP Królowej Polski; po niej pątnicy przejechali do miejscowości Brzezie w pobliżu Pleszewa. Tam, w miejscowym kościele parafialnym pw. Rozesłania Świętych Apostołów, za życzliwą zgodą proboszcza odmówili litanię do św. Józefa i wyruszyli w drogę.

Pierwszy odcinek marszu doprowadził nas do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Tursku. Stamtąd, po nawiedzeniu świątyni i krótkim odpoczynku, wyruszyliśmy w dalszą drogę do miejscowości Jedlec, gdzie w pobliżu kościoła pw. św. Floriana rozbiliśmy obóz, tym samym kończąc pierwszy dzień wędrówki.

Nazajutrz z samego rana ruszyliśmy dalej, pierwszy przystanek robiąc w Kościelnej Wsi, przy zabytkowym kościele pw. św. Wawrzyńca, którego dzieje sięgają czasów Bolesława Krzywoustego. Na miejscu spotkaliśmy proboszcza, który z wielką ochotą (a ku naszej radości) opowiedział nam o tym pomniku historii, który ma pod swoją opieką. Szkoda, że czas naglił i nie mogliśmy posłuchać go dłużej.

Kolejny, ostatni odcinek marszu zaprowadził nas do kościoła kolegiackiego pw. Wniebowzięcia NMP w Kaliszu, gdzie w prawej nawie, w bogato zdobionej bocznej kaplicy, znajduje się ukoronowany, cudami słynący obraz św. Józefa, pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku. Poleciwszy świętemu nasze intencje, udaliśmy się na obiad i odpoczynek, żeby następnie wrócić do kaplicy w Poznaniu na wieczorną Mszę św. ku czci Niepokalanego Serca NMP (była to bowiem pierwsza sobota miesiąca) – tak nasze pielgrzymowanie dobiegło końca.

Trasa pielgrzymki wiodła przez wiejskie tereny, które o tej porze roku są szczególnie piękne. Mimo trudów marszu czas – wypełniony modlitwą, pieśniami i naukami duchowymi, choć przecież nie zabrakło też okazji do swobodnych rozmów – upłynął nam w pogodnej atmosferze, a wszyscy pątnicy szczęśliwie dotarli do celu. Opiekę duszpasterską sprawowali ks. Bartosz Tokarski FSSPX oraz ks. Kamil Brogowicz, za co pragniemy serdecznie im podziękować.

Święty Józefie, módl się za nami!

Skip to content