Dwa lata temu w Wiadomościach Tradycji Katolickiej pisaliśmy o rekordowej liczbie nowych alumnów, którzy zostali przyjęci do trzech seminariów Bractwa św. Piusa X na półkuli północnej – było ich wtedy prawie osiemdziesięciu. W tym roku pierwszy etap przygotowań seminaryjnych, czyli tak zwany rok duchowości, rozpoczęła nieco mniejsza liczba kandydatów do kapłaństwa: do Dillwyn, Flavigny i Zaitzkofen zgłosiło się łącznie 68 młodych mężczyzn, chcących poświęcić się służbie Bożej i zostać „kapłanami na wieki, według porządku Melchizedecha”.
W Seminarium św. Tomasza z Akwinu w Dillwyn pojawiło się 28 kandydatów – głównie z USA i Kanady, ale także z Indii i Kuby. Nowi seminarzyści rozpoczną naukę od udziału w pięciodniowych rekolekcjach ignacjańskich.
Dokładnie tyle samo kandydatów do kapłaństwa rozpoczęło rok duchowości w Seminarium św. Proboszcza z Ars we francuskim Flavigny: obok 21 Francuzów są to dwaj Hiszpanie oraz Anglik, Irańczyk, Libańczyk, Singapurczyk i Szwajcar. Ponadto dwaj Francuzi i Kenijczyk pragną zostać braćmi zakonnymi.
Na tym tle skromniej wypada Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w bawarskim Zaiztkofen, do którego w tym roku wstąpiło 12 kandydatów: sześciu Polaków, dwóch Belgów, Austriak, Estończyk, Słowak i Słoweniec. Warto podkreślić, że ponad połowa nowych alumnów pochodzi z naszego dystryktu.
Módlmy się za nowych seminarzystów, żeby wytrwali w swoich postanowieniach i, jeśli taka będzie wola Boża, za sześć lat przyjęli święcenia kapłańskie, aby móc służyć Panu Bogu i ludziom, sprawując Najświętszą Ofiarę i odpuszczając grzechy.
Źródła
* * *
Księża potrzebują solidnej formacji duchowej i doktrynalnej. Wzniosłemu zadaniu zapewnienia im takiej formacji starają się sprostać, z Bożą pomocą, nasze seminaria. Jednak przyszli duchowni muszą także mieć zapewnione wyżywienie, ubranie, dach nad głową, książki i inne pomoce naukowe… Koszt rocznego utrzymania jednego seminarzysty (a także nowicjusza zakonnego) w Zaitzkofen wynosi ok. 14500 zł. Formacja kapłańska trwa sześć lat; nowicjat zakonny – dwa.
Prosimy naszych Czytelników o wsparcie finansowe dla polskich seminarzystów w ich drodze do służby Bożej. Za wszystkie wpłaty już teraz składamy wielkie „Bóg zapłać!”, przypominając, że w naszych seminariach i nowicjatach w każdym miesiącu jest odprawiana jedna Msza św. za żywych, a druga za zmarłych dobroczyńców, w tych intencjach jest też odmawiany codzienny wspólnotowy różaniec, a ponadto każdy kapłan do końca życia pamięta w modlitwach o tych, którzy swoją pomocą umożliwili mu realizację powołania.