Przejdź do treści

Zaitzkofen: Święcenia niższe oraz obłóczyny i tonsura (aktualizacja)

Bp Alfons de Galarreta udziela święceń niższych seminarzystom

Kościół cieszy się ze swoich nowych sług! W sobotę 1 lutego 2025 r., w dzień św. Ignacego Antiocheńskiego, 13 seminarzystów trzeciego roku Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w bawarskim Zaitzkofen otrzymało pierwsze święcenia niższe (ostiariat i lektorat) z rąk bp. Alfonsa de Galarreta. Podczas tej samej ceremonii czterech kandydatów z czwartego roku otrzymało święcenia egzorcystatu i akolitatu. Następnego dnia 12 seminarzystów pierwszego roku otrzymało sutanny, a 12 seminarzystów drugiego roku zostało uroczyście przyjętych do stanu duchownego.

Podczas sobotniego kazania bp de Galarreta podkreślił, że każde ze święceń niższych to kolejny krok w kierunku ołtarza, to głębsze uczestnictwo w kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Z tego powodu kandydaci są wezwani do coraz głębszej kontemplacji świętej ofiary Mszy, którą nasz Pan przekazał nam jako swój testament – aby nie tylko wnikać w nią rozumem, ale naprawdę nią żyć. Tradycyjna Msza święta, która jako „żywe credo” zawiera i wyraża wszystkie prawdy wiary, jest najpotężniejszym środkiem przeciwko trwającemu kryzysowi wiary. Tylko wierność prawdziwej ofierze Jezusa Chrystusa jest w stanie przezwyciężyć humanistycznego i świeckiego ducha reformy liturgicznej, wprowadzonej po II Soborze Watykańskim, i doprowadzić do prawdziwej odnowy życia kościelnego.

Kolejny dzień, święto Matki Bożej Gromnicznej, to zawsze szczególna data w życiu seminarium, bowiem wtedy, zgodnie z wolą założyciela Bractwa, odbywa się uroczystość obłóczyn i tonsury. W tym roku 12 seminarzystów pierwszego roku otrzymało z rąk bp. Alfonsa de Galarreta szaty duchowne, a 12 kolejnych kandydatów drugiego roku, w obecności swoich współbraci i krewnych, zostało uroczyście przyjętych do stanu duchownego.

Jak powiedział na kazaniu biskup pomocniczy Bractwa św. Piusa X, sam Chrystus tak wyjaśnił znaczenie tej ceremonii: „Jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie, a weźmie krzyż swój na każdy dzień, i niech idzie za mną” (Łk 9, 23). Św. Paweł, który wielokrotnie w swoich listach nawołuje nas do wyzbycia się „starego człowieka” i przyobleczenia w Chrystusa, mówi to samo. Chociaż wezwanie do naśladowania naszego Zbawiciela jest skierowane do wszystkich chrześcijan, to jednak w sposób szczególny do tych, którzy zostali powołani do wspięcia się na wyższy poziom doskonałości poprzez przynależność do stanu kapłańskiego. Tajemnica ofiarowania Dzieciątka Jezus w świątyni jerozolimskiej w doskonały sposób ukazuje ducha poświęcenia, jakiego wymaga się od kandydatów. Ofiara w świątyni – jak podkreślił bp de Galarreta – była niejako offertorium dla ofiary na Golgocie, a Chrystus pragnął, aby Jego Najświętsza Matka uczestniczyła w niej jako Współodkupicielka. Tak więc właśnie w Matce Bożej, która ofiarowuje swoje dziecko Ojcu Niebieskiemu, seminarzyści mogą odnaleźć nie tylko doskonały wzór do naśladowania, ale i potężną Orędowniczkę na swojej drodze do kapłaństwa.

Módlmy się za nowo wyświęconych kleryków, aby wiernie wypełniali powierzone im posługi i coraz głębiej wnikali w tajemnicę kapłaństwa naszego Pana. Polecajmy ich Matce Boskiego Arcykapłana, która jest Matką kapłanów i kandydatów do kapłaństwa, aby wiernie podążali Jej drogą!

W tym samym dniu (2 lutego) w Seminarium św. Tomasza z Akwinu w Dillwyn (USA) bp Bernard Fellay nałożył sutannę 12 seminarzystom oraz udzielił tonsury 18 seminarzystom. W Seminarium św. Proboszcza z Ars we francuskim Flavigny ks. Dawid Pagliarani, przełożony generalny Bractwa św. Piusa X, nałożył sutannę 24 seminarzystom. W szwajcarskim Ecône udzielenie tonsury zostało zaplanowane na przypadającą 15 marca sobotę suchych dni Wielkiego Postu.


Aktualizacja 23.03.2025

15 marca 2025 r., w sobotę suchych dni Wielkiego Postu, w Seminarium św. Piusa X w Ecône bp Bernard Fellay udzielił tonsury 18 seminarzystom Bractwa św. Piusa X (11 Francuzom, dwóm Kenijczykom, dwóm Szwajcarom, dwóm Włochom i jednemu Belgowi), a 14 seminarzystom (10 Francuzom, Brazylijczykowi, Kenijczykowi, Lankijczykowi i Włochowi) udzielił święceń ostiariatu i lektoratu.

Skip to content