Przejdź do treści

pjj

Polska: Relacja z obozu wędrownego dla chłopców w Bieszczadach

Uczestnicy obozu na Bukowym Berdzie

Późnym niedzielnym popołudniem 24 sierpnia w Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Suchych Rzekach, czyli części położonej z dala od uczęszczanych szlaków komunikacyjnych wsi Zatwarnica, zaroiło się od młodych ludzi. Budynek stacji stał się pierwszym miejscem noclegowym dla prawie trzydziestu chłopaków w wieku od 14 do 17 lat, pozostających pod opieką duszpasterską księży Bractwa św. Piusa X. Młodzieńcy postanowili wziąć udział w obozie wędrownym, którego trasa w tym roku wiodła przez Bieszczady.

Dowiedz się więcej »Polska: Relacja z obozu wędrownego dla chłopców w Bieszczadach

Pielgrzymka Jubileuszowa: Podziękowania z Domu Generalnego

Drodzy Członkowie Bractwa!
Drodzy Wierni!

Pielgrzymka do Rzymu, która odbyła się w okolicach 20 sierpnia obecnego Roku Świętego, była dla Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X wydarzeniem szczególnie ważnym i podniosłym. Mogliśmy zgromadzić się w samym sercu świata chrześcijańskiego, razem z wielką liczbą naszych kapłanów, większością naszych seminarzystów, naszych braci i sióstr zakonnych, a także tysięcy wiernych przybyłych ze wszystkich stron świata. Było to niezwykle budujące świadectwo żywotności naszego Bractwa i jego głębokiej jedności, opartej na tej samej doktrynie, tej samej Mszy i tym samym przywiązaniu do Rzymu.

Dowiedz się więcej »Pielgrzymka Jubileuszowa: Podziękowania z Domu Generalnego

Pielgrzymka Jubileuszowa: Kazanie ks. Pagliaraniego

Ks. Dawid Pagliarani FSSPX głosi kazanie podczas Mszy św. w parku Colle Oppio w Rzymie

Przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, ks. Dawid Pagliarani FSSPX, podczas Mszy św. odprawionej 20 sierpnia w parku Colle Oppio dla uczestników jubileuszowej pielgrzymki Bractwa do Rzymu wygłosił kazanie składające się z pięciu części, a każdą z nich w innym języku.

Dowiedz się więcej »Pielgrzymka Jubileuszowa: Kazanie ks. Pagliaraniego

Pielgrzymka jubileuszowa Bractwa św. Piusa X do Rzymu

Procesję między bazylikami Świętego Krzyża w Jerozolimie a Matki Bożej Większej prowadził bp Bernard Fellay

Od 19 do 21 sierpnia 7200 pielgrzymów z 44 krajów – wśród nich 680 kapłanów, zakonników i zakonnic – brało udział w pielgrzymce Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X do Rzymu z okazji Roku Świętego. W pobliżu Wiecznego Miasta zorganizowano pole biwakowe, z którego gościnności skorzystało ponad 700 pielgrzymów.

Dowiedz się więcej »Pielgrzymka jubileuszowa Bractwa św. Piusa X do Rzymu

Polska: XI Pielgrzymka Tradycji Katolickiej do Gietrzwałdu

Pielgrzymi na trasie do Gietrzwałdu

13 września już po raz jedenasty odbyła się Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Olsztyna do Gietrzwałdu. Wzięło w niej udział ponad 1600 osób, co stanowi kolejny rekord. Warto podkreślić, że liczba uczestników wzrasta z roku na rok, a w kilku kaplicach pielgrzymi organizują dojazd do Olsztyna autokarami.

Dowiedz się więcej »Polska: XI Pielgrzymka Tradycji Katolickiej do Gietrzwałdu

List otwarty do arcybiskupa metropolity wrocławskiego

Ks. Karol Stehlin FSSPX
Przełożony Dystryktu Polski
Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X
Przeorat św. Piusa X
ul. Garncarska 32
04-886 Warszawa

Jego Ekscelencja
Ksiądz Biskup Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski
Kuria Metropolitalna Wrocławska
ul. Katedralna 13
50-328 Wrocław

List otwarty w odpowiedzi na komunikat z dnia 27.08.2025 r., który został odczytany we wszystkich parafiach Archidiecezji Wrocławskiej dnia 07.09.2025 r.

Ekscelencjo!

Bardzo dziękujemy za to, że Ksiądz Arcybiskup zechciał nas potraktować jako członków Kościoła katolickiego, w przeciwieństwie do wielu krzywdzących opinii, w których Bractwo Kapłańskie św. Piusa X jest przedstawiane jako schizmatyckie. Mając jednak na uwadze dobro dusz i służąc tylko Prawdzie, pragniemy zwrócić uwagę na kilka nieścisłości, które zauważaliśmy w komunikacie wystosowanym na nasz temat przez Waszą Ekscelencję. Nasze uwagi pragniemy przedstawić w formie listu otwartego, wierząc, że przyczyni się to do lepszego zrozumienia naszej misji.

Dowiedz się więcej »List otwarty do arcybiskupa metropolity wrocławskiego

Polska: Pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymi pod Jasną Górą

XXXI Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa–Jasna Góra rozpoczęła się 4 sierpnia o godz. 6 rano Mszą św., którą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMPanny w Warszawie Radości odprawił ks. Karol Stehlin FSSPX. Parę godzin później wszyscy pielgrzymi byli już na szlaku, podobnie jak w ubiegłym roku podzieleni na dwie grupy – „Złotą” i „Srebrną”. Ten podział został narzucony przez przepisy ruchu drogowego, określające maksymalną długość kolumny pieszej; tymczasem w tym roku całą trasę przemierzyło aż 380 osób, a 65 szło przez kilka dni (zazwyczaj na samym początku pielgrzymki lub na jej końcu).

Dowiedz się więcej »Polska: Pielgrzymka na Jasną Górę

Relacja z pielgrzymki na Górę św. Anny

Na Dróżkach Matki Bożej na Górze św. Anny

16 sierpnia, we wspomnienie św. Joachima, ojca Najświętszej Maryi Panny, mieliśmy okazję pielgrzymować do miejsca nazwanego na cześć jego małżonki Górą św. Anny. Na znajdujące się tam sanktuarium składają się bazylika i klasztor franciszkański oraz kalwaria z Drogą Męki Pańskiej i Dróżkami Matki Bożej, na których modliliśmy się o potrzebne łaski oraz o liczne, święte powołania kapłańskie.

Dowiedz się więcej »Relacja z pielgrzymki na Górę św. Anny

Polska: Relacja z obozu stacjonarnego dla chłopców

  • Polska
W górach człowiek jest bliżej Boga

W piękne letnie dni lipca i sierpnia ponad setka młodzików z niemal całej Polski zjechała na dwa dziesięciodniowe turnusy obozu, który, podobnie jak w roku ubiegłym, odbył się w położonej w Gorcach Ochotnicy Dolnej, niewielkiej wiosce nieopodal Nowego Sącza. Opiekunem duchowym pierwszego turnusu był ks. Bartosz Tokarski FSSPX, a drugiego – ks. Jakub Wawrzyn FSSPX; nad całością czuwał jak zwykle br. Maksymilian FSSPX.

Dowiedz się więcej »Polska: Relacja z obozu stacjonarnego dla chłopców

Leon XIV i „ekumenizm krwi”

„Apostaci, zbiegli duchowni, albo nieprzyjaciele i wrogowie podburzający przeciw Kościołowi Chrystusowemu, nawet jeżeli byliby zabici z powodu Jego imienia, nie mogą być dopuszczeni przez Apostoła do udziału w pokoju Kościoła, ponieważ nie trzymali się ani ducha, ani jedności Kościoła” – św. Augustyn w Liście do Antoniana

Przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość śś. Apostołów Piotra i Pawła Leon XIV mówił o swojej roli w służbie jedności Kościoła oraz o „ekumenizmie krwi”, jednoczącym wszystkich chrześcijan dzięki świadectwu męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa, niezależnie od ich przynależności do różnych konfesji albo wspólnot wyznaniowych.

Dowiedz się więcej »Leon XIV i „ekumenizm krwi”

Skip to content