Przejdź do treści

Seminaria FSSPX

Polska: Wizyta kleryków z Zaitzkofen

Klerycy z Zaiztkofen na Wawelu

Druga niedziela po Wielkanocy jest nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza, ponieważ w tym dniu jest czytany fragment Ewangelii św. Jana (10, 11‒16), w której Zbawiciel sam określa się mianem Dobrego Pasterza, oddającego życie za swoje owce, w przeciwieństwie do najemników, szukających raczej własnych korzyści, a w obliczu niebezpieczeństwa grożącego trzodzie – uciekających. Tym samym Chrystus daje wzór wszystkim kapłanom, po wsze czasy.

Dowiedz się więcej »Polska: Wizyta kleryków z Zaitzkofen

Zaitzkofen: Święcenia subdiakonatu

Prostracja podczas święceń subdiakonatu

W sobotę 21 marca w kaplicy pw. Niepokalanego Poczęcia w seminarium w Zaitzkofen bp Bernard Fellay udzielił święceń subdiakonatu czterem klerykom: dwóm Niemcom, Białorusinowi i Węgrowi. Tym samym nowi subdiakoni podjęli nieodwołalną decyzję podążania za Chrystusem, Wiecznym i Najwyższym Kapłanem, oraz poświęcenia się całkowicie Jego dziełu zbawienia dusz.

Dowiedz się więcej »Zaitzkofen: Święcenia subdiakonatu

Bawaria: Tonsura i święcenia niższe w Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa

Biskup de Galarreta i seminarzyści w Zaiztkofen

Na początku lutego br. w Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen seminarzyści pierwszego roku przyjęli sutannę, drugiego roku ‒ tonsurę, trzeciego roku ‒ pierwsze święcenia niższe, a seminarzyści czwartego roku ‒ kolejne święcenia niższe.

Dowiedz się więcej »Bawaria: Tonsura i święcenia niższe w Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zaitzkofen: Dziesięciu nowych członków Bractwa św. Piusa X

Nowi członkowie Bractwa św. Piusa X z Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa

Przyjęcie nowych członków do Bractwa św. Piusa X zawsze jest radosnym wydarzeniem, ale w tym roku uroczystości miały szczególnie podniosły charakter z powodu obecności bp. Bernarda Fellaya, który nie tylko głosił nauki podczas rekolekcji dla seminarzystów, ale także skorzystał z okazji, aby 8 grudnia odprawić uroczystą Mszę pontyfikalną z okazji święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W swojej homilii podkreślił centralną rolę Maryi w boskim planie zbawienia i przedstawił klerykom Jej całkowite poddanie się boskiej woli jako ideał i wzór postawy duchowej, jaka jest od nich wymagana.

Dowiedz się więcej »Zaitzkofen: Dziesięciu nowych członków Bractwa św. Piusa X

Nowi seminarzyści w seminariach na półkuli północnej

Nowi seminarzyści w Zaiztkofen wraz z rektorem, ks. Paskalem Schreiberem FSSPX

Przez kilkadziesiąt lat swojego istnienia Bractwo św. Piusa X powołało do życia wiele dzieł apostolskich: szkoły podstawowe, szkoły średnie, szkoły zawodowe, domy rekolekcyjne, domy spokojnej starości, przeoraty, kaplice i kościoły, wydawnictwa, czasopisma, a nawet sierociniec i instytut uniwersytecki. Do zadań Bractwa należy także opieka nad wspólnotami zakonnymi i grupami młodzieżowymi, przygotowywanie do małżeństwa i nauczanie katechizmu. Jednak głównym celem istnienia Bractwa jest kształcenie kapłanów katolickich; kapłanów, którzy – posiadając solidną wiedzę teologiczną – będą ludźmi modlitwy i umartwienia i którzy będą dążyli do świętości.

Dowiedz się więcej »Nowi seminarzyści w seminariach na półkuli północnej

Argentyna: Obłóczyny w seminarium FSSPX w La Reja

Nowi klerycy w seminarium w La Reja

W poniedziałek 15 września, w święto Siedmiu Boleści N.M.Panny, będące w Bractwie św. Piusa X świętem patronalnym, 12 seminarzystów z Seminarium Matki Bożej Współodkupicielki w La Reja otrzymało sutanny z rąk rektora, ks. Jana de Lassus FSSPX. Seminarzyści ci rozpoczęli w marcu br. rok duchowości, zaliczywszy uprzednio naukę na roku wstępnym.

Dowiedz się więcej »Argentyna: Obłóczyny w seminarium FSSPX w La Reja

Święcenia kapłańskie AD 2025

Wśród kleryków, którzy tego dnia otrzymali w Dillwyn święcenia wyższe, było dwóch benedyktynów z klasztoru Matki Bożej z Guadelupe z Silver City w Nowym Meksyku

Czerwiec to miesiąc, w którym w położonych na półkuli północnej seminariach Bractwa udziela się święceń wyższych. 20 czerwca w Seminarium św. Tomasza z Akwinu w amerykańskim Dillwyn bp Bernard Fellay udzielił święceń diakonatu pięciu Amerykanom i jednemu Irlandczykowi, a następnie święceń prezbiteratu pięciu Amerykanom i jednemu Australijczykowi. Tydzień później w Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaiztkofen biskup pomocniczy Bractwa św. Piusa X wyświęcił czterech kapłanów (dwóch Szwajcarów, Austriaka i Niemca) oraz pięciu diakonów (dwóch Niemców, Australijczyka, Libańczyka i Polaka). Tego samego dnia w Seminarium św. Piusa X w Ecône bp Alfons de Galarreta wyświęcił pięciu kapłanów (czterech Francuzów i Gabończyka) oraz czterech diakonów (Argentyńczyka, Belga, Francuza i Hiszpana).

Dowiedz się więcej »Święcenia kapłańskie AD 2025

Wizyta seminarzystów w Warszawie i Poznaniu

Klerycy z Zaitzkofen w warszawskim przeoracie

Celem Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X jest kształcenie świętych kapłanów. Dlatego jego założyciel – abp Marceli Lefebvre – kilka lat po tym, jak założył seminarium w Ecône, niewielkiej szwajcarskiej wiosce, już w 1978 r. otworzył kolejne seminarium, tym razem w bawarskim Zaitzkofen. Od wielu lat alumni zdobywają tam niezbędną wiedzę o naszej świętej wierze, przez sześć lat studiując m.in. filozofię, teologię, Pismo św., a także historię i sztukę kościelną. Czynią to, aby zachować ten piękny skarb Kościoła, jakim jest katolickie kapłaństwo, a które dzisiaj jest tak bardzo źle pojmowane.

Dowiedz się więcej »Wizyta seminarzystów w Warszawie i Poznaniu

Ecône: Niższe i wyższe święcenia duchowne

Kandydaci do święceń subdiakonatu

W sobotę 5 kwietnia bp Bernard Fellay udzielił niższych święceń duchownych (egzorcystatu i akolitatu) pięciu klerykom z Seminarium św. Piusa X oraz jednemu kapucynowi z Morgon. Następnie udzielił święceń subdiakonatu – pierwszego ze święceń wyższych – czterem seminarzystom z Ecône (Argentyńczykowi, Belgowi, Francuzowi i Hiszpanowi) oraz pięciu seminarzystom z Zaitzkofen (dwóm Niemcom, Australijczykowi, Libańczykowi i Polakowi, kl. Michałowi Adamowskiemu FSSPX).

Dowiedz się więcej »Ecône: Niższe i wyższe święcenia duchowne

Zaitzkofen: Święcenia niższe oraz obłóczyny i tonsura (aktualizacja)

Bp Alfons de Galarreta udziela święceń niższych seminarzystom

Kościół cieszy się ze swoich nowych sług! W sobotę 1 lutego 2025 r., w dzień św. Ignacego Antiocheńskiego, 13 seminarzystów trzeciego roku Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w bawarskim Zaitzkofen otrzymało pierwsze święcenia niższe (ostiariat i lektorat) z rąk bp. Alfonsa de Galarreta. Podczas tej samej ceremonii czterech kandydatów z czwartego roku otrzymało święcenia egzorcystatu i akolitatu. Następnego dnia 12 seminarzystów pierwszego roku otrzymało sutanny, a 12 seminarzystów drugiego roku zostało uroczyście przyjętych do stanu duchownego.

Dowiedz się więcej »Zaitzkofen: Święcenia niższe oraz obłóczyny i tonsura (aktualizacja)

Skip to content